Wednesday, July 21, 2010

Zabava press coverage

We got some great press the morning after our zabava last Friday - you can read all about it below (aj verziu po slovensky!):

At Carpatho-Rusyn Cultural Center: Slovak mayor enjoys dance


V Kultúrnom centre karpatských Rusínov

Slovenský primátor má rád tanečnú zábavu

Napísala Kelly Fennessy
reportérka Daily News

Kultúrne centrum v meste Munhall získava vďaka špeciálnemu hosťovi medzinárodné uznanie.

Takmer 100 ľudí prišlo v piatok večer do budovy Národného kultúrneho a vzdelávacieho centra karpatských Rusínov na Dickson Street na úplne prvú typickú rusínsku tanečnú zábavu.

Zábavy sa zúčastnil aj špeciálny hosť, primátor slovenského mesta Prešov Pavel Hagyari, ktorý svojou zastávkou v tomto centre zakončil svoju šesťdňovú návštevu regiónu mesta Pittsburgh. Prešov a Pittsburgh sú partnerskými mestami.

„Je nádherné stretnúť tak ďaleko od svojej domoviny takých fantastických ľudí, ktorí majú svoje korene v Európe,“ povedal pán Hagyari. „Pittsburgh je také nádherné mesto.“

Povedal, že jeho prastrýko sa prisťahoval do Pittsburghu na konci 19. storočia, a preto má v tomto regióne mnoho príbuzných. Povedal, že si vychutnal návštevu „Slovenského hlavného mesta Spojených štátov.“

Slávnostného večera sa zúčastnil aj primátor mesta Munhall Raymond Bodnar, ktorý vyslovil potešenie zo stretnutia s pánom Hagyarim. Pán Bodnar povedal, že mesto Prešov navštívil a mal možnosť spoznať tamojšiu kultúru.

„Som rád, že sa nám naskytla príležitosť pozdraviť pána Hagyriho a presvedčiť ho o našej pohostinnosti,“ povedal pán Bodnar. „Kedykoľvek nás bude chcieť opäť navštíviť, radi ho znova privítame.“

Počas večera učil choreograf folklórneho súboru Slavjane pán Dean Poloka účastníkov tancovať rusínske tance a spolu si zaspievali aj národnú rusínsku hymnu „Ja som bol Rusín, som a vždy budem [Я Русин был, єсмь, и буду]“.

Toto podujatie bolo prvé svojho druhu a organizátori dúfajú, že sa bude konať každé dva mesiace. Vedúca kultúrneho centra Maryann Sivak povedala, že bola s priebehom podujatia spokojná a potešilo ju, že sa ho mohli zúčastniť obidvaja primátori.

„Týmto sa snažíme odvďačiť komunite mesta Munhall,“ povedala. „Pán primátor Bodnar je fantastický, skutočne sa zaujíma o celú oblasť a nás.“

Centrum otvorilo svoje dvere v roku 2006, čo bolo dva roky po tom, ako Karpato-Rusinske Obščestvo kúpila bývalý gréckokatolícky cirkev Sv. Jána a premenila ho na miesto konania stretnutí.

Karpatskí Rusíni prišli zo strednej Európy, pričom ich domovina sa rozprestiera na južných a severných svahoch Karpát, na miestach, kde sa stretávajú hranice Ukrajiny, Slovenska a Poľska. Karpatskí Rusíni nikdy nemali svoj vlastný štát a od šiesteho storočia vždy žili ako národnostná menšina.

Karpato-Rusinske Obščestvo si za svoje centrum vybralo mesto Munhall, pretože mnoho Rusínov sa usadilo v údolí rieky Monongahela, a to v celom tomto regióne začínajúc od mesta Duquesne.

Zo 600 000 Rusínov žijúcich v Spojených štátoch amerických ich takmer 60 000 žije v Pensylvánii.

Pán Bodnar povedal, že ho teší skutočnosť, že sa skupina usadila v meste Munhall a zaviazal sa poskytnúť im maximálnu možnú podporu. „Ide o fantastickú vec,“ povedal.

-------------------------------------------------
Fotografia – Kelly Fennessy/Daily News

Choreograf folklórneho súboru Slavjane Dean Poloka (v strede) učí účastníkov zostavy jednoduchých rusínskych tancov počas piatkového večera v Národnom kultúrnom a vzdelávacom centre karpatských Rusínov v meste Munhall.

Vedúca Národného kultúrneho a vzdelávacieho centra karpatských Rusínov v meste Munhall Maryann Sivak odovzdáva symbol uznania primátorovi mesta Prešov Pavlovi Hagyarimu (vľavo). Prizerá sa primátor mesta Munhall Raymond Bodnar.


Vydanie tohto článku inde je dovolené. Je ale potrebné o tom informovať na adrese kfennessy@dailynewsemail.com.


No comments: